Nyheter24
Annons

Världens äldsta pilgift hittat – svenska forskare bakom

Publicerad: 12 jan. 2026, kl. 19:05
Båda sidor på en av de analyserade pilspetsarna av kvarts. På bilden till vänster syns spåren av giftresterna som har identifierats. Pressbild. Foto: Marlize Lombard/Stockholms universitet
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det är forskare från både Sydafrika och Sverige som har gjort fynden, där giftet i fråga kommer från den sydafrikanska växten gifbol (även kallat giftlök på svenska) och som man hittade rester från på pilar av kvarts som våra förfäder alltså använde sig av.

”Det är resultatet av ett långt och nära samarbete mellan forskare i Sydafrika och Sverige. Att tillsammans kunna identifiera världens äldsta pilgift har varit ett digert arbete och är oerhört uppmuntrande för fortsatt forskning”, säger Sven Isaksson, professor vid Stockholms universitet, i ett pressmeddelande.

Det tidigare äldsta fyndet av giftpilar dateras till 35 000 år sedan.

”Att använda pilgift kräver planering, tålamod och förståelse för orsak och verkan. Det är ett tydligt tecken på avancerat tänkande hos tidiga människor”, säger Anders Högberg, professor vid Linnéuniversitetet.

Studien är publicerad i Science Advances.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons