I somras var riksdagens talman Andreas Norlén på världskonferensen för talmän i Genève – en flygresa som kostade 660 000 kronor, rapporterar DN.
Tanken var att resan skulle ha skett med regeringsplanet, men resan ställdes in av tekniska skäl. I stället för att boka om till reguljärflyg, vilket enligt DN skulle ha kostat 17 000 kronor för talmannen och två tjänstemän hyrde försvarsmakten på riksdagens inrådan ett privatplan.
MISSA INTE: Elpriset det högsta sedan 2023

Talmannen Andreas Norléns fru och son var med på resan
Med på resan var Andreas Norléns fru och son, samt en delegation från Japans parlament. Riksdagens förklaring till den dyra resan är att de sedan tidigare bjudit japanerna att samåka till Genève.
Norlén säger till DN att det för relationen till det japanska parlamentet hade varit ”klart olämpligt” att ställa in resan med så kort varsel.




