Nyheter24
Annons

Kristersson om Dermot Clemenger – vill ändra lagen

Publicerad: 26 jan. 2026, kl. 14:47
Uppdaterad: 26 jan. 2026, kl. 16:21
Foto: Anders Wiklund/TT & Fredrik Sandberg/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Statsminister Ulf Kristersson (M) öppnar för en utredning och översyn kring preskriptionsregler, efter att Dermot Clemenger varit på vift efter misstänkt för sexköp.

Foto: Anders Wiklund/TT

Kristersson vill se lagändring

Detta sedan en känd nöjesprofil lämnat Sverige, misstänkt för flera fall av sexköp, och hållit sig borta med sikte på att preskription inträder för brotten.

Kristersson kallar det hela "djupt provocerande", och säger att han pratat med justitieminister Gunnar Strömmer (M) om det hela.

— Vi kommer att göra en översyn och det handlar också om preskriptionsreglerna. Det ska inte gå att aktivt använda lagen för att hålla sig undan och inte ens bli prövad, säger Kristersson.

Att både Aftonbladet och Expressen lyckades hitta mannen, men inte rättsväsendet, kommenterar statsministern såhär:

— Det väcker en del frågor som de myndigheterna kommer att behöva besvara.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons