Att ta hand om barnbarn kan hålla både minne och ordförråd i trim. Och det spelar ingen roll vad ni hittar på tillsammans, det tycks vara själva umgänget som är nyckeln, enligt en studie. Farmor Annika Hansson är inte förvånad.
– Jag skulle ju aldrig åka pulka om jag var själv, fast jag tycker det är roligt.
MISSA INTE: Gör du också så här? Då slänger du ätbar mat

Leka i parken, pyssla, skjutsa eller ta hand om dem när de är sjuka. Alla typer av aktiviteter tillsammans med barnbarn tycks gynna hjärnan. Enligt en ny studie fungerar det som buffert mot kognitiv försämring.
I studien ingick nästan 3 000 mor- och farföräldrar med en snittålder på 67 år i England. De fick svara på enkäter om hur ofta de umgicks med sina barnbarn och vad det gjorde med dem. Det fick också genomgå minnestester och verbal förmåga vid tre tillfällen.
Bättre kognition
Forskarna, som publicerat sina resultat i tidskriften Psychology and Aging fann att de som passade barnbarn presterade bättre på de kognitiva testerna jämfört med dem som inte gjorde det, även efter justering för bland annat ålder och hälsa. Det gällde oavsett aktivitet och hur ofta.

En svaghet med studien är att de inte vet under vilka premisser som deltagarna passade sina barnbarn, om det var helt frivilligt eller med inslag av krav.
Annika Hansson, som regelbundet umgås med sina barnbarn, snart sex och nio, är inte förvånad över studiens resultat.
— Självklart är det positivt, det är så stimulerande att vara med dem. Framför allt gör jag saker jag inte skulle gjort annars, säger hon.
Ända sedan de föddes har Annika Hansson prioriterat relationen med barnbarnen. En gång i veckan åker hon från Brösarp till Malmö för att hämta på förskola och skola. De bakar, pysslar och badar. Ibland är det bara hon, ibland är barnens farfar med.
Hon lyfter flera aspekter hon tror kan ligga bakom den positiva effekten på kognitionen.
— Jag behöver vara närvarande och alert. Det kräver också planering och framförhållning och framförallt ger det väldigt stor glädje och något att se fram emot.
Åker pulka
Hon gör också saker hon inte skulle gjort annars.

— Jag skulle ju aldrig åka pulka om jag var själv, fast jag tycker det är roligt. Eller vara tre timmar på ett badhus.
Tidigare forskning har visat att sociala kontakter och att fortsätta lära sig nya saker som äldre kan skydda mot kognitiv försämring. Forskarna bakom den aktuella studien pekar på att umgänge med barnbarn ofta innehåller flera av de aspekterna.
Annika Hansson ser ytterligare ett plus:
— Att umgås med barn är också fysiskt krävande och håller kroppen i gång. Det kan vara som ett gympapass.
MISSA INTE: 68 000 seniorer i ekonomisk knipa: "Oroande"




.jpg)