Bedrägerier är ett av de brotten som ökat mest i Sverige de senaste åren.
Ett vanligt tillvägagångssätt är att bedragaren utger sig för att vara en tillförlitlig myndighet eller företag, för att sedan försöka få brottsoffret att uppge viktig information eller föra över pengar.

Bedrägerier i Sverige
- Antal anmälda bedrägeribrott 2025 (preliminärt): 232 322
- Utveckling jämfört med året innan: Antalet bedrägeribrott ökade med cirka 1 procent
- Bedrägerityp som ökade mest: Kortbedrägeri utan fysiskt kort, med en uppgång på omkring 10 procent
Uppgifterna är preliminära och kan komma att justeras i den färdigställda statistiken för 2025.
Källa: Brottsförebyggande rådet
Polisen: "Logga inte in med BankID"
Polisen i region nord fick under förra veckan in ett antal anmälningar om bedrägerier och bedrägeriförsök med mejl som ser ut att komma från ”Skatteverket".
”En målsägande uppmanats att klicka på en ikon i mejlet för att betala in kvarskatt. Vid första försöket fick den målsägande meddelande om att betalning ej gått igenom, varpå den målsägande gjorde om proceduren och blev av med pengar två gånger.”, skriver polisen på sin hemsida.
Därför går man nu ut och varnar för dessa bluffmejl, som kan handla om både skatteåterbäring eller kvarskatt.
Polisen uppmanar alla som får liknande mejl att inte klicka på några länkar, lämna ut några personliga uppgifter eller logga in med BankID på uppmaning från någon okänd.

Skatteverket: "Vi skickar aldrig den typen av mejl"
Det är inte första gången Skatteverkets namn utnyttjas av bedragare. Det är dessvärre så pass vanligt att myndigheten har en kolumn på deras startsida som heter "Varning för bedragare".
"Skatteverket är medvetna om att bluffmejl cirkulerar i Skatteverkets namn. Vi skickar aldrig den här typen av mejl och misstänker man att man fått ett bluffmejl", skriver Jany Plevnik, pressekreterare på Skatteverket i ett mejl till Nyheter24.
Falska mejl eller sms
Skatteverket ber dig aldrig om kontouppgifter i sms eller mejl.
Om du har fått ett mejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt ska du:
- inte klicka på länkar eller skanna qr-koder
- inte öppna bilagor
- inte svara på meddelandet.
.jpg)



.jpg)