Nyheter24
Annons

Misstänkt för sprängmordet i Uppsala utlämnad – nu i Sverige

Publicerad: 17 feb. 2026, kl. 07:59
Mannen som överlämnats från Grekland har häktats i sin utevaro vid Södertörns tingsrätt. Arkivbild. Foto: Christine Olsson/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Det rör sig om en rad grova våldsbrott som inträffade 2023 och 2024. Misstankarna gäller bland annat mord, försök till mord och människorov i Stockholm och på andra platser.

I flera fall har ungdomar använts för att utföra brotten och brotten misstänks ha koppling till konflikter mellan kriminella nätverk.

— Det är väldigt tillfredsställande att vi kunnat gripa en anstiftare som misstänks ligga bakom ett stort antal våldsdåd, säger kammaråklagare Thomas Bälter som ansvarar för fallet där en kvinna avled i en sprängning i Uppsala kommun 2023.

I samband med att grekisk polis grep den misstänkte uppstod misstankar om ny brottslighet och han dömdes till fängelse i Grekland. Han har nu avtjänat sitt fängelsestraff i Grekland och utlämnats till Sverige.

Den misstänkte har kunnat knytas till fallet i Uppsala kommun genom Signalchattar enligt Thomas Bälter.

— Jag bedömer bevisläget som gott. Förundersökningen fortsätter nu och slutar förhoppningsvis i ett åtal, säger han.

Han arbetar nu med tre andra åklagare som ansvarar för de olika brotten som mannen misstänks för.

Åklagarmyndigheten skriver i ett pressmeddelande att åklagare har anmält till Södertörns tingsrätt att den misstänkte finns tillgänglig för häktningsförhandling. Enligt lag ska tingsrätten pröva häktningsfrågan "utan dröjsmål” och senast inom fyra dygn.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Misstänkt för sprängmordet i Uppsala utlämnad – nu i Sverige