Nyheter24
Annons

Cancerfondens krav på EU: Förbjud smaker i vitt snus

Publicerad: 24 feb. 2026, kl. 06:01
De nordiska cancerfonderna manar EU-kommissionen till hårdare tag mot nikotinprodukter som vitt snus. Foto: Paul Wennerholm/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

EU

I ett brev till ordförande Ursula von der Leyen och hälsokommissionär Olivér Várhelyi uppmanar organisationerna, däribland svenska Cancerfonden, till en översyn av tobaksdirektivet.

Man vill bland annat se höjda priser, förbud på smaksättning av nya nikotinprodukter och att all reklam förbjuds, inklusive på sociala medier. Organisationerna skriver att tobaksindustrin ”aggressivt riktar in sig på unga människor” genom sociala medier, barnvänliga smaker och tilltalande förpackningar.

Produkterna skapar beroende och kan leda till ”allvarliga hälsorisker”, skriver cancerfonderna, som anser att ökningen av nikotinanvändningen bland unga i Norden "bör tjäna som en skarp varning för hela EU”.

Fakta: Många unga snusar

Under de senaste åren har andelen skolungdomar som snusar fördubblats.

2023 snusade 14 procent av eleverna i nian och 26 procent i gymnasiet. Uppgången är särskilt stor för flickor.

I båda årskurser är det vanligast att snusa dagligen/nästan dagligen jämfört med sporadiskt.

Källa: Centralförbundet för alkohol- och narkotikaupplysning

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons