I sitt budgetunderlag för 2027–2029 föreslår Arbetsförmedlingen att nivån för den högsta bidragsgrundande lönekostnaden höjs för lönebidrag, nystartsjobb och introduktionsjobb.
Om förslaget blir verklighet kan det öppna dörren för fler jobb.
I ett av alternativen vill myndigheten höja nivån till 25 600 kronor per månad från januari 2027, och därefter räkna upp nivån varje år i takt med arbetskostnaderna.
Det kan låta tekniskt. Men i praktiken handlar det om hur mycket stöd en arbetsgivare kan få när man anställer någon som behöver extra stöd för att komma in på arbetsmarknaden.
I dag får arbetsgivare ersättning för lönebidrag på den del av lönekostnaden som inte är högre än en bruttolön på 20 000 kronor i månaden för heltid. För nystartsjobb gäller också att ersättningen beräknas på lön upp till 20 000 kronor per månad vid heltidsarbete.
Därför kan jobben bli fler
Arbetsförmedlingen skriver att taket har varit oförändrat sedan 2020 och att stöden därför i praktiken har urholkats när löner och arbetsgivarkostnader har stigit. Myndigheten menar också att dagens tak försvårar matchningen och gör det svårare att använda subventionerade anställningar.
Det här kan framför allt spela roll i yrken där lönenivån snabbt hamnar över dagens tak, men där jobbet samtidigt kan fungera bra med rätt introduktion och handledning.
Brancher som kan påverkas
Arbetsförmedlingen listar inte exakt vilka branscher som kan påverkas mest. Men det kan till exempel handla om yrken där lönekostnaden redan i dag ligger över taket för stödet, såsom:
- Butik och handel: varuplock, kassa, e-handel, kundservice och enklare lageruppgifter.
- Lager och logistik: plock, pack, varumottagning, trucknära uppgifter och orderhantering.
- Vård och omsorg: servicevärd, köksbiträde, lokalvård, förråd, ledsagande uppgifter och enklare omsorgsnära roller.
- Hotell, restaurang och service: disk, städ, frukostvärd, köksbiträde, café och reception.
Vilka arbetssökande kan gynnas?
Förslaget berör flera grupper som ofta behöver en tydligare väg in på arbetsmarknaden.
Lönebidrag kan bli aktuellt för den som är arbetssökande och har en funktionsnedsättning som medför nedsatt arbetsförmåga. Nystartsjobb riktar sig till personer som varit borta från arbetslivet en längre tid eller ännu inte etablerat sig på arbetsmarknaden. Introduktionsjobb är för den som varit arbetslös länge eller är nyanländ i Sverige.
För en person som nästan är redo att ta ett jobb kan ett högre tak göra att fler arbetsgivare vågar säga ja.
Arbetsgivaren kan få lättare att planera
En viktig del i förslaget är att taket inte bara ska höjas en gång. Arbetsförmedlingen vill också att nivån ska indexeras, alltså räknas upp årligen.
Myndigheten skriver att en sådan modell kan kompensera för framtida förändringar i arbetskostnader och ge arbetsgivare mer långsiktiga planeringsförutsättningar. Den kan också minska behovet av stora engångshöjningar längre fram.
Är det redan bestämt?
Nej. Det här är ett förslag från Arbetsförmedlingen i budgetunderlaget för 2027–2029.
Myndigheten redovisar tre alternativ: ett där nivån höjs till 25 600 kronor och indexeras, ett där nivån höjs till 28 000 kronor, och ett där dagens nivå indexeras från 2027.
Arbetsförmedlingen skriver samtidigt att högre bidragsnivåer kan öka risken för felaktiga utbetalningar, men menar att lösningen inte är att göra stöden så oattraktiva att de inte används. I stället krävs ett strategiskt arbete för att motverka missbruk.




