Stockholm

Fick ärr av acnebehandling - skönhetssalongen varnas

Kvinnan fick bestående ärr av acnebehandlingen. Personen på bilden har inget samband med artikeln.
1 av 2
Kvinnan fick bestående ärr av acnebehandlingen. Personen på bilden har inget samband med artikeln. Foto: JESSICA GOW / SCANPIX
Nu varnas ansvarig sjuksköterska. Personerna på bilden har inget samband med artikeln.
2 av 2
Nu varnas ansvarig sjuksköterska. Personerna på bilden har inget samband med artikeln. Foto: Henrik Montgomery/Scanpix

En kvinna skulle behandla sin svåra acne med kemisk peeling. Drabbades av akut infektion.


Läs mer

HALMSTAD. Med kemisk peeling skulle äntligen acneproblemen bli ett minne blott. Men i stället drabbades hon av en akut infektion och fick bestående ärr och pigmentfläckar.

Nu får den sjuksköterska, som är verksamhetsansvarig på skönhetssalongen Birgittakliniken i Halmstad, en varning av Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd, HSAN.

Sköterskan borde ha anvisat kvinnan akut till en läkare när hon fick kännedom om de varbildningar som uppstått i kvinnans ansikte, skriver HSAN.

Men så skedde inte och nu prickas alltså sjuksköterskan.

Senaste nytt

Notifieringar

Slå på notifieringar för att få de senaste nyheterna från Nyheter24.

Notifieringar från din stad

Slå på notifieringar för din stad för att få de senaste Blåljus-nyheterna från Nyheter24.