Nyheter24
Annons

Våldtog hustru med kniv

Publicerad: 12 okt. 2010, kl. 19:39
Uppdaterad: 13 okt. 2010, kl. 00:14
Foto: Fredrik Sandberg / SCANPIX
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

LINKÖPING. Kvinnan avslöjade att hon ville separera. När paret på kvällen gick till sängs ville den 32-årige mannen ha sex.

Kvinnan beslutade då att gå att lägga sig i ett angränsande rum. 32-åringen följde efter, tände en cigarettändare och höll den mot hustruns ansikte.

Enligt kvinnan var mannen svart i ögonen, och hon blev skrämd av hans beteende. Mannen lämnade senare rummet, men kom tillbaka. Denna gång bar han på en livrem som han slog mot sin handflata.

32-åringen lämnade återigen rummet för att hämta en större kökskniv. Kvinnan grät och protesterade, men mannen våldtog sin fru.

Under tisdagen dömdes 32-åringen för våldtäkt, men även för att ha misshandlat och hotat kvinnan, till två år och sex månaders fängelse. Han ska betala 84 500 kronor i skadestånd, skriver Corren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons