KRISTINEHAMN. På julaftonsnatten knivmördades en 29-åring i en gångtunnel i värmländska Kristinehamn. En grovt kriminell 37-åring som dömts 40 gånger för olika brott greps senare och sitter nu häktad misstänkt för mord.
En vecka innan mordet hade en åklagare beslutat att han inte skulle begäras omhäktad för misshandel och olaga hot, som han redan misstänktes för, utan i stället släppas på fri fot. Ett ödesdigert beslut med facit i hand.
– Det är en skräckupplevelse för beslutsfattaren. När man ser resultatet är det självklart att mannen skulle ha frihetsberövats, säger förre överåklagaren Sven-Erik Alhem till Nyheter24.
Åklagaren som tog beslutet, Jan-Erik Nyman, har tidigare sagt till Nyheter24 att det inte fanns några häktningsskäl för brottet som var "av en annan karaktär". Alhem menar dock att man måste tänka noga på säkerheten när det handlar om våldsbrott.
– Man ska självklart titta på den bakomliggande historien. Är det våldsbrottslighet måste man ta det säkra före det osäkra, säger han och fortsätter:
– Jag måste dock påpeka att det är hemskt lätt att rikta kritik med facit i hand.
Nyman sa också något uppgivet att alla mördare skulle låsas in om man hade en kristallkula. Visst går det inte att se in i framtiden, men vad har den förre överåklagaren för råd till sina kollegor vid liknande fall?
– Det gäller främst att vara väldigt noggrann med sin riskanalys. När det gäller våldsbrott är det så viktigt med säkerheten jämfört med till exempel stölder eller liknande.