SVERIGE. Under helgen kom fler och fler rapporter om hur många européer frusit ihjäl till följd av chockkylan som drabbat kontinenten. I länder som Ukraina, Polen och Rumänien har dödssiffror stigit bland de hemlösa och totalt handlar det om mellan 200 och 300 dödsoffer.
I Sverige klarar dock härbärgena av problematiken - än så länge. I varken Stockholm, Göteborg eller Malmö har kommunen eller andra organisationer några uppgifter om dödsoffer till följd av kylan. Egentligen har inte belastningen på härbärgena ökat, trots att det blivit kallare.
– Nej, vi har ingen utökad belastning. Däremot har vi mycket mer folk på dagarna. På nätterna är det ingen skillnad. Folk är ju inte mer hemlösa för att det är kallt, säger Lotta Säfström, chef på Stadsmissionen i Göteborg, till Nyheter24.
I Malmö märker man också av att fler stannar kvar under dagarna.
– Nu när det har varit så kallt så märker vi att man dagtid dröjer sig kvar längre i stället för att ge sig iväg, säger Therese Villborg, verksamhetsansvarig på Stadsmissionen i Malmö.
Tak-över-huvudet-garanti i Stockholm
Även i Stockholm är kommunens härbärgen redan ganska fulla. Det har inte märkts av någon förändring under helgens köldknäpp.
– Alla har fått plats, även om det är ganska fullt som det är. Vi har en tak-över-huvudet-garanti så det är bara att fixa från stadens sida om det behövs mer, säger Lena Swärd, sektionschef på hemlöshetsmottagningen i Stockholm, till Nyheter24.
Som ett exempel på hur utbredd hemlösheten är i Sverige just nu finns det enligt Therese Villborg 1 039 hemlösa i Malmö. 240 av dem är barn.