Meddelade sin avgång på presskonferens vid Rosenbad. "Jag vill tacka statsministern för stödet under de här åren."
STOCKHOLM. Efter skandalerna kring Saudiaffären har försvarsminister Sten Tolgfors nu meddelat sin avgång. Beskedet kom på en presskonferens tillsammans med statsminister Fredrik Reinfeldt.
Enligt Tolgfors själv har han på egen begäran valt att lämna sin post, då hans gräns är nådd.
– Mediedrev är inget en fyraåring förstår. När tvååringen slutar peka på tv:n när pappa är med och i stället stänger av för att han inser att det är trubbel är gränsen nådd, sa Sten Tolgfors.
Det finns dock inte något spel bakom avgången, men den senaste tidens mediedrev har påverkat hans beslut. Enligt Fredrik Reinfeldt blir infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd tillfällig försvarsminister.
– Jag och Sten talade om i höstas att det närmade sig ett skifte på försvarsministerstolen. De senaste veckorna har det handlat mycket om Saudiarabien och det har möjligen snabbat på ett beslut, sa Fredrik Reinfeldt under presskonferensen.
Under presskonferensen vägrade Sten Tolgfors kommentera något kring Saudiaffären.
– När det gäller det gångna veckornas Saudi-debatt har jag inget nytt att säga, sa Tolgfors.
Innan pressträffen avslutades passade Tolgfors på att tacka Fredrik Reinfeldt.
– Jag vill tacka statsministern för stödet under de här åren.
Skandalerna kring Tolgfors och vapenfabriken i Saudiarabien blossade upp för tre veckor sedan då SR Ekot avslöjade att en FOI-anställd i hemlighet skulle hjälpa Saudiarabien att bygga en vapenfabrik. Då uppgiften riskerade att tänja på gränserna för vad FOI fick göra såg man till att bilda ett bulvanföretag, SSTI - där en FOI-anställd skulle samordna hela projektet.
Försvarsministern ska enligt uppgifter inte ha känt till upplägget med SSTI förrän det övergavs i mars 2010 - trots att personer på hans departement hela tiden var införstådda med projektet.
Krav på Tolgfors avgång väcktes redan för tre veckor sedan av Vänsterpartiet, men försvarsministern har hela tiden förnekat inblandning.
Efter avslöjandet om vapenfabriken anmäldes Tolgfors till KU av miljöpartisten Gustav Fridolin.
Sten Tolgfors tvingades tillslut lämna sin post som försvarsminister. Beskedet lämnade han på en presskonferens den 29 mars.
Du måste vara inloggad för att kunna kommentera eller svara på andra kommentarer.