MALMÖ. På söndagen hittades en 39-årig kvinna skjuten till döds i en bil i centrala Malmö. Nu har kvinnans ex-sambo överlämnat sig själv för bilmordet då han ett par timmar senare lät sig gripas av polisen i Trelleborg, rapporterar Sydsvenskan.
– Han har erkänt de faktiska omständigheterna kring dödsskjutningen, säger kommissarie Börje Aronsson vid Malmöpolisens enhet för familjevåld, till tidningen.
Polisen vill ännu inte bekräfta huruvida ett vapen återfunnits eller ej - men medger att det handlat om ett skjutvapen.
Hade besöksförbud
Redan innan mannen erkänt brottet uppges myndigheterna haft en bild klar för sig om vem som varit ansvarig.
Detta eftersom att den 44-årige ex-pojkvännen sedan februari haft besöksförbud mot kvinnan och deras gemensamma dotter. Den anhållne mannen har enligt Sydsvenskan också varit misstänkt för ofredande av den mördade kvinnan.
Mannen kommer med stor sannolikhet att begäras häktad för mord under tisdagen eller onsdagen.