Slöja målades över i Burlöv – budskapet var för religiöst
Barnen fick i uppdrag att skapa en målning till Burlövs center. Bland annat målade de en kvinna med slöja, men det tvingades de måla över.
Gillar du artikeln?
Prenumerera på vårt nyhetsbrev och få fler artiklar som denna direkt i din inkorg - helt kostnadsfritt.
Det skulle bara bli en vanlig väggmålning i Burlövs center. Nu får målningen massor med uppmärksamhet – trots att den målats över.
Sydsvenskan skriver att Burlövs ungdomsgrupp och Studieförbundet Vuxenskolan fick i uppdrag att skapa en väggmålning. För att visa på mångfald skulle de måla en kvinna med slöja, en gammal man, en kvinna som var student och ett barn.Men plötsligt ändrade sig ledningen för Burlövs center. De accepterade inte att kvinnan bar slöja.
– Vi insåg att det förekom en religiös symbol på målningen och det kan inte vi stå för, säger Pernilla Olsson, som är centrumchef för köpcentret, till Sydsvenskan.
Sydsvenskan frågade Olsson hur de går ihop med julmusik och julpynt som ju hör ihop med den mycket kristna traditionen jul.
– Julen är en kommersiell högtid och vi är ett köpcentrum. Det är under julen som en stor del av handeln sker, och vi måste sälja produkter, varor och tjänster för att kunna överleva, säger Olsson.