Sommaren kan bli tuff för landets brandberedskap. Vid stora skogsbränder kan kommuner behöva hjälp från luften – men enligt Myndigheten för civilt försvar, MCF, saknas flera brandhelikoptrar.
Om det börjar brinna i skogen är det först den lokala räddningstjänsten som rycker ut.
Men om elden sprider sig snabbt kan kommunen behöva förstärkning från luften. Då kan MCF bistå med helikoptrar och skopande flygplan. Syftet är att stötta kommunernas räddningstjänster när de egna resurserna inte räcker till. Men nu varnas det för att hjälpen kan vara för liten.
Sverige saknar flera brandhelikoptrar
Enligt Aftonbladet kan 2026 bli ett extremår för skogsbränder. Samtidigt saknar Sverige hälften av de brandhelikoptrar som bedöms behövas, rapporterar tidningen.
Aftonbladet skriver att Sverige i nuläget har elva helikoptrar och två nationella flygplan. MCF:s egen bedömning är att helikopterstyrkan behöver mer än fördubblas till 22 helikoptrar för att kunna möta de väntade skogsbränderna framöver.
– Det är inte en farhåga – det är ett faktum, säger en chef på Myndigheten för civilt försvar till Aftonbladet.
Då kan din kommun behöva vänta på hjälp
MCF:s flygande resurser används inte vid varje brand. De sätts in när den kommunala räddningstjänsten bedömer att den egna styrkan inte räcker.
Det kan handla om bränder som sprider sig snabbt, är svåra att nå från marken eller riskerar att växa till en större insats.
Men om flera stora bränder bryter ut samtidigt i olika delar av landet kan resurserna behöva prioriteras. Det innebär att vissa kommuner kan få vänta längre på hjälp från luften.
Enligt MCF finns ett avtal som ska ge tillgång till minst tio släckande helikoptrar under skogsbrandssäsongen, plus ytterligare en helikopter som kan användas för koordinering. Helikoptrarna kan placeras om beroende på var brandrisken är som störst.
Fyra skopande flygplan finns i beredskap
Förutom helikoptrarna har Sverige även tillgång till fyra skopande flygplan av modellen Air Tractor AT-802F Fire Boss.
Flygplanen kan hämta vatten från hav, sjöar och vattendrag och har en grundberedskap på 180 minuter i mellersta Sverige. De kan också flyttas om och sättas i högre beredskap beroende på brandrisken.
Men där finns en hake. Flygplanen är kopplade till EU:s rescEU-samarbete, vilket betyder att de kan användas nationellt – men också kan behövas vid bränder i andra EU-länder.
Så påverkas du om det börjar brinna
För dig som bor nära skog eller vistas mycket i naturen i sommar kan läget bli extra viktigt att följa.
Vid hög brandrisk kan kommuner och länsstyrelser införa eldningsförbud. Då kan det vara förbjudet att grilla, elda eller använda engångsgrill på vissa platser.
Det här bör du hålla koll på i sommar:
- Om det råder eldningsförbud där du bor
- Brandrisken i skog och mark
- Kommunens och räddningstjänstens information
- Om du får grilla på tomten, stranden eller i naturen
- Larm från SOS Alarm eller myndigheter vid större bränder
Källa: Krisinformation & SMHI.




