Både Havs- och vattenmyndigheten och Länsstyrelsen i Västra Götaland lyfter nu ett varningens finger för två invasiva krabbarter som förekommit i svenska vatten på sistone.
Arterna som det rör sig om är blåskrabba respektive kinesisk ullhandskrabba.
Blåskrabban ska dödas – men "har känslor"
Blåskrabban, som i år har upptäckts vid Ulvön i Ljungskile på västkusten, kan ha en omfattande, negativ påverkan på ekosystemet och kan dessutom konkurrera ut inhemska arter.

Därför uppmanas de som stöter på blåskrabban att döda den på plats – men på ett humant sätt.
– Man ska komma ihåg att de har känslor och upplever smärta, säger Erland Lettevald, utredare på miljöövervakningsenheten vid Havs- och vattenmyndigheten, till Bohuslänningen.
Kinesisk ullhandskrabba kan sprida parasit
Även den andra krabbarten, kinesisk ullhandskrabba, kan skada det naturliga ekosystemet. Men den kan också sprida parasitsjukdomar.

– Det är en parasit som kallas lungmask, som skulle kunna infektera en människa eller en hund om man får i sig den otillagad, säger Anders Eidborn, handläggare för invasiva arter på Länsstyrelsen i Västra Götaland, till SR.
Den som får syn på en kinesisk ullkrabba ska rapportera in det till rappen.nu och döda den.