Nyheter24
Annons

Elbolag bjuder strömlösa på hotell

Publicerad: 18 jan. 2022, kl. 18:50
Eon erbjuder hotellvistelse till strömlösa smålänningar. Arkivbild. Foto: TT

Drygt 300 hushåll saknar fortfarande el i Jönköpings län efter det hårda ovädret natten till måndagen. Nu erbjuder elbolaget Eon de strömlösa en hotellvistelse, rapporterar P4 Jönköping.

Ämne:

TT

Erbjudandet gällde kunder som på måndagskvällen fortfarande var strömlösa och för vilka det inte fanns någon prognos om att de inom kort skulle få elen tillbaka.

— Då kan man boka hotell, ta kostnaden och skicka in kvittot till vår reklamationstjänst, säger Lena Berglund på Eons pressjour.

Ett liknade erbjudande gick förra året ut till stormdrabbade i Västernorrland.

— Vi förstår att alla inte kan lämna hus och hem, men det är ett komplement till vårt arbete för vi förstår att det nu börjar det bli kallt i husen och alla är trötta på att inte ha ström, säger Lena Berglund till P4 Jönköping.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons