Nyheter24
Annons

KÄRNAVFALLKOMM: BESVIKELSE HOS NATURSKYDDSFÖRENINGEN

Publicerad: 27 jan. 2022, kl. 17:45

Sandahl pekar på specifika problem med koppar som kapselmaterial, att oberoende forskare på korrosion visat att det finns risker att kapslarna kan haverera inom ett par hundra år.

Ämne:

TT

— Jag är väldigt besviken. Ministern var väldigt tydlig med att regeringen har fattat ett historiskt beslut. Men jag är rädd för att regeringen har gjort ett historiskt misstag, säger Johanna Sandahl, ordförande i Naturskyddsföreningen.

— Det är direkt oansvarigt av regeringen att säga ja till den här handläggningen om det extremt farliga kärnavfallet.

— Ministern säger att det är vi som ska ta ansvar för framtiden och inte skyffla över problemet på kommande generationer. Men risken är precis det vi gör, skyfflar problemet på kommande generationer, med enorma risker om kopparkapslarna inte håller

Kommentarer

Annons
Annons
Annons