Nyheter24
Annons

Här är Sveriges sämsta matbutik – enligt kunderna

Publicerad: 15 apr. 2026, kl. 18:50
matbutiker
Var handlar du? Foto: Adam Ihse/TT, Gorm Kallestad/NTB/TT, Johan Nilsson/TT, Fredrik Sandberg/TT, Pär Fredin/TT, Jessica Gow/TT

Svenskarna är inte längre missnöjda och arga på sina mataffärer, istället är allt fler nöjda när de går och handlar mat, visar Svenskt kvalitetindex årliga undersökning.

Trots att kunderna är mer nöjda, så är allt långt i från bra. Enligt årets undersökning syns en tydlig trend i vad som irriterar, och det är att märkesvaror försvinner till förmån för butikernas egna märken.

– Kunderna uppskattar prisvärdhet, men den får inte ske på bekostnad av kundernas upplevda valfrihet. När EMV-resan (egna märkesvaror, reds anm.) går för långt och upplevs sänka kvaliteten på hyllan, slår det direkt mot lojalitetsbetyget, säger Johan Parmler, vd på SKI i ett pressmeddelande.

Nästan alla matjättar får bättre betyg än 2025, men vissa tappar ändå placeringar eftersom konkurrenter ökat ännu mer. 

– Ett exempel är City Gross, som faktiskt ökat sin kundnöjdhet i år. Men eftersom resten av branschen har tagit ännu större kliv framåt, tappar de ändå placeringar i rankingen, säger Calle Walmstedt, projektledare på SKI.

Annons

Lidl i toppen – City Gross i botten

 

Källa: SKI
Källa: SKI

Enligt SKI:s undersökning är kunderna nöjdast med Lidl, medan det är väldigt jämt mellan resterande butiker.

Annons

Den tyska budgetjätten får högt betyg i lojalitet (84,1), men samtidigt är missnöjet med personalens bemötande stort. 

"Kommentarer om personal som inte hälsar eller är svåra att få kontakt med matchar både Lidls och Willys bottennoteringar i servicekvalitet", skriver SKI. 

Coop går om Ica

I mitten går Coop om Ica, mycket tack vare sitt uppskattade medlemskap. Ica halkar ner i listan trots att butiken får högre poäng än förra året. Matjätten står fortfarande högt när det kommer till produktkvalitet och service, men prisdebatten sänker totalsnittet. 

– Det är glädjande att kunderna fortsatt uppskattar Ica-butikernas höga service och kvalité, säger Jan Prokopec, chef försäljning och marknad ICA Sverige. 

Vilken av matjättarna föredrar du och varför? Kommentera nedan!

Kommentarer

Annons
Annons
Annons