Det visar en ny undersökning.
Glest med eldrivet
I Danmark drivs bara fyra av totalt 32 ministerbilar med el. I Storbritannien är andelen eldrivet ännu mindre.
Det är anmärkningsvärt med tanke på hur ofta allmänheten uppmanas att välja elbil – och dessutom straffas med diverse skatter om de inte gör det.
Enligt den brittiska bilsajten What Car? är det bara var femte bil i den brittiska statens fordonsflotta som går på el.
MISSA INTE: Elbilsförare säger det rakt ut: "En prövning"
Lever inte som man lär
Samtidigt kör 35 procent av bilarna på diesel, 35 procent är hybrider, 6 procent går på bensin, och ytterligare 2 procent är icke-laddbara hybrider.
Allra sämst ser det ut hos justitiedepartementet, där endast 16 procent av bilarna är eldrivna.
– Det är helt fel att regeringen inte städar upp i sin egen bilflotta, säger Steve Huntingford, redaktör på What Car?– Samtidigt straffas vanliga bilister som inte kör elbil genom högre skatter – även på fordon med låga utsläpp, tillägger han.
MISSA INTE: Elbilsförare säger det rakt ut: "En prövning"
Ambitiösa mål
Dubbelmoralen är tydlig. Med blott 22 procent elbilar i flottan är det långt till de 100 procent som regeringen har lovat att uppnå senast 2027.
Det är alltså tre år tidigare än det blir förbjudet för resten av befolkningen att köpa nya bilar som drivs med annat än el.
Storbritannien har dessutom velat fram och tillbaka kring datumet för förbudet mot bensin- och dieselbilar. Först skulle det ske 2030, sen flyttades det fram fem år – och nu är man tillbaka på det ursprungliga datumet. Direktiven är med andra ord långt från tydliga.
Ironiskt nog är det fortfarande fem år tidigare än vad EU – som Storbritannien inte längre är medlem i – har tänkt genomföra samma förbud.