Det rapporterar Vi Bilägare.
EU sa nej – nu görs bonusen om
Den elbilsbonus som var tänkt att återinföras nästa år fick underkänt av EU. Nu har regeringen tagit fram ett nytt förslag som både skärper villkoren och sänker pristaket.
I stället för 500 000 kronor får elbilen kosta som mest 450 000 kronor för att kvalificera sig för bonusen.
En nyhet är att stödet ska kunna ges även till begagnade och leasade elbilar, så länge de är eldrivna, påställda och inte har körförbud.
Den som söker bonus får inte tidigare ha ägt en elbil eller laddhybrid, och bilen får inte heller ha tillhört en närstående.
Utbetalningen ska ske månadsvis under den tid ägaren behåller bilen, inte som en klumpsumma som tidigare.
MISSA INTE: Jag tar körkort utan att köra bil
Kan stoppa bilar med stora utsläpp vid tillverkning
Regeringen vill dessutom gå längre och införa krav på hur stora koldioxidutsläpp som uppstår när bilen tillverkas och transporteras.
Det skulle kunna innebära att vissa modeller, särskilt tunga suvar eller bilar som tillverkas långt bort, blir helt utan bonus.
– Sverige kommer utreda möjligheten att införa ett kriterium för koldioxidutsläpp vid tillverkning och transport som ska gälla för nya stödberättigade fordon, står det i förslaget från Klimat- och näringslivsdepartementet.
MISSA INTE: Får man köra bil med tofflor? Så säger lagen
Inspireras av Frankrike
Frankrike har redan infört ett liknande system där bilar som väger över 2,4 ton, har för höga utsläpp i förhållande till antalet sittplatser eller fraktas långa sträckor till försäljning inte får någon bonus.
Ett svenskt system kan enligt regeringen bli aktuellt först 2027, förutsatt att det finns ett EU-gemensamt regelverk.
Om planerna blir verklighet kan flera elbilar som i dag säljer bra i Sverige bli utan bonus, inte minst de produceras långt bort och inte klarar de nya klimatkraven.
MISSA INTE VÅR PODCAST OM BILAR
