Nyheter24
Annons

Mona Juul lämnar – Epstein ville ge barnen 90 miljoner

Publicerad: 8 feb. 2026, kl. 18:00
Den norska diplomaten Mona Juul tvingas lämna sitt ambassadörskap på grund av kopplingar till Jeffrey Epstein. Arkivbild. Foto: Pontus Höök/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Juul, som är gift med norske toppolitikern Terje Rød-Larsen, förekommer i dokument kring den avlidne, tidigare dömde Jeffrey Epstein.

Mona Juul fick pausera ambassadörskapet i Jordanien för en knapp vecka sedan, med hänvisning till att omständigheterna måste utresas.

”Nödvändigt beslut”

”Det är ett korrekt och nödvändigt beslut. Det kommer efter samtal med utrikesdepartementet denna vecka. Juuls kontakter med den för övergrepp dömde Epstein har visat på allvarliga brister i omdöme”, skriver Norges utrikesminister Espen Barth Eide i ett pressmeddelande.

Genom sin advokatfirma meddelar Juul att hon ”samarbetar fullt ut med utrikesdepartementet” och att hon vädjar om lugn för familjen i ”en svårt krävande situation".

Juul och maken Rød-Larsen var betydande i de hemliga fredsförhandlingar mellan Israel och palestinier på 1990-talet, som ledde fram till det så kallade Oslo-avtalet hösten 1993 då dåvarande israeliske ledaren Yitzhak Rabin och palestinske ledaren Yassir Arafat skrev under uppgörelsen i Washington under överinseende av president Bill Clinton. Avtalet berörde bland annat grunden till en framtida tvåstatslösning.

Tio miljoner dollar

Juuls fortsatta diplomatkarriär har sedan lett till bland annat den tunga posten som Norges FN-ambassadör i New York.

Enligt dokumenten ville Epstein testamentera en stor summa till parets barn, rapporterar norska medier som uppger att summan var tio miljoner dollar, motsvarande omkring 90 miljoner svenska kronor.

Offentliggörandet av utredningen kring den amerikanske finansmannen Epstein har lett till att Norges tidigare statsminister Thorbjørn Jagland utreds av norska ekobrottsmyndigheten. Tidigare ministern, nu ledare för Världsekonomiskt Forum, Børge Brende kritiseras för kontakter med Epstein.

Norges kronprinsessa Mette-Marit har sagt att hon ”djupt ångrar” sina nära kontakter med Epstein.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Mona Juul lämnar – Epstein ville ge barnen 90 miljoner