Nyheter24
Annons

Fängelse i fem år om du snusar i populära turiststaden

Publicerad: 30 mars 2026, kl. 14:58
Paris, vitt snus, resväskor
Ingen vitt snus på Paris gator. Foto: Gabriella Bruske/TT & Christine Olsson/TT & Caisa Rasmussen/TT

Under våren 2026 tar en rad länder upp kampen mot vitt snus. I brist på EU-reglering så har många tagit lagen i egna händer och infört förbud och regleringar. 

Frankrike är det landet som går längst, och från och med den 1 april omfattas de vita påsarna av samma stränga lagar som narkotika. Då blir det olagligt att inneha, ta med och använda vitt snus.  

Böter om 4 miljoner för att snusa i Paris

Brott mot lagen kan i teorin ge upp till fem års fängelse och böter om 375 000 euro, skriver Aftonbladet. Det innebär dryga 4 miljoner kronor.

Anledningen till de hårda straffen är att vitt snus i Frankrike ses som en ny farlig produkt som skapar nya beroenden. 

Regeringen hänvisar till franska myndigheter som slagit larm om fler fall av nikotinförgiftning hos tolv till 17-åringar, och en aggressiv marknadsföring, skriver franska Generation sans Tabac.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons