Regeringen kommer att lägga fram en extra ändringsbudget med lättnader för flygindustrin och jordbruket, rapporterar Dagens Industri.
Det sker med hänvisning till konflikten i Mellanöstern.
Regeringen tar fram krispaket för flyg och jordbruk
— Vi vill kunna gå till riksdagen med detta innan sommaruppehållet, säger statsminister Ulf Kristersson (M) till DI.
Regeringen tittar på flyget och jordbruket, två sektorer som drabbats hårdast av krisen i Mellanöstern.
— För jordbruket är det framför allt gödsel som blir så vansinnigt dyrt att det kan påverka även nästa års grödor.
För flyget behöver branschen ”på något sätt stöttas” så att den inte får allvarliga långsiktiga problem, menar Kristersson.
Regeringen har kallat till pressträff på onsdagen klockan 11.30 för att ”presentera ytterligare åtgärder mot bakgrund av den globala energikrisen”.




