Nyheter24
Annons

EU-land tar känsligt kliv med Taiwan

Publicerad: 9 juni 2022, kl. 08:09
Taiwans president Tsai Ing-Wen (i mitten) ger tummen upp tillsammans med en slovakisk delegation som är på besök. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Avtalet gäller ett samarbete mellan länderna i civila och kommersiella sammanhang. De har sedan förra året ett avtal om straffrättsligt samarbete.

Taiwans utrikesminister Joseph Wu beskriver det som en "extraordinär milstolpe". Martin Laurencik, vice talman i det slovakiska parlamentet och ledare för landets delegation, säger enligt tidningen Taipei Times att det utgör ytterligare ett stort steg i ländernas samarbete och vänskap.

Taiwan har bara regelrätta diplomatiska förbindelser med en handfull stater. Kina, som betraktar Taiwan som en kinesisk utbrytarregion, vill inte samarbeta med länder som har band till Taiwan.

EU skriver under på den så kallade "Ett Kina"-linjen, som utesluter diplomatiska band till Taiwan. Men unionen har handelsrepresentation i Taiwan, och Taiwan har det i Bryssel.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
EU-land tar känsligt kliv med Taiwan