Nyheter24
Annons

Avskogning i Brasilien slår nytt rekord

Publicerad: 3 juli 2022, kl. 01:18
Uppdaterad: 3 juli 2022, kl. 03:34
'Rädda Amazonas regnskog' står det på ett plakat som en aktivist håller upp under en protest i Sao Paolo i juni 2022. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Världens största tropiska regnskog har förlorat 3 750 kvadratkilometer djungel sedan början av året – vilket är den högsta siffran jämfört med samma period sedan man började göra sådana mätningar 2016, enligt Inpe.

Över 7 500 bränder har registrerats sedan starten av året, en ökning med 17 procent jämfört med 2021, och den värsta siffran sedan 2010.

I juni i år har skogsbränderna i området varit de värsta på 15 år. Avskogningen har också varit den största sett till enskilda månader i januari och februari, då den vanligtvis brukar vara lägre. Även i april slogs rekord.

Inte sedan 2006 har mer skog försvunnit i den brasilianska delen av Amazonas än det senaste året.

— Den torra säsongen har knappt börjat i Amazonas och vi slår redan rekord i miljöförstöring, säger Cristiane Mazzetti från Greenpeace i Brasilien.

President Jair Bolsonaro har uppmuntrat till gruvnäring och jordbruk i skyddade områden och miljöaktivister och oppositionella anklagar regeringen för att driva genom politik som uppmuntrar företag att förstöra miljön.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons
Avskogning i Brasilien slår nytt rekord