Nyheter24
Annons

Mer regn i Pakistan – dödssiffran stiger

Publicerad: 13 sep. 2022, kl. 15:53
Människor korsar en flod i Kalam-dalen i det översvämmade norra Pakistan. Bild från förra veckan. Foto: TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Översvämningar och andra konsekvenser av regnandet har krävt över 1 400 liv, enligt myndigheternas statistik. I slutet av augusti sjönk nederbörden, vilket underlättade räddningsarbetet. Men nu öser det åter ner, och klimatminister Sherry Rehman befarar att hjälpen därmed får svårare att nå ut.

När det var som värst låg en tredjedel av Pakistan under vatten. Som del av landet kan det för Sveriges del areamässigt jämföras med att både hela Götaland och Svealand vore översvämmat.

Att dränera bort allt vattnet befaras kunna ta upp till ett halvår. Och under tiden kan vattenburna sjukdomar sprida sig.

FN-chefen António Guterres har besökt katastrofområdena, och beskrivit situationen som ett tragiskt resultat av människans utsläpp.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Mer regn i Pakistan – dödssiffran stiger