Nyheter24
Annons

WHO-chefens morbror dödad i Tigray

Publicerad: 15 dec. 2022, kl. 08:21
Uppdaterad: 15 dec. 2022, kl. 11:54
Världshälsoorganisationens generaldirektör Tedros Adhanom Ghebreyesus var märkbart tagen under en pressträff i Genève i onsdags. Foto: TT

WHO-chefen Tedros Adhanom Ghebreyesus morbror har dödats i Tigray, uppger han.Tedros, tidigare etiopisk minister som härstammar från den krigsdrabbade Tigrayregionen, anklagar eritreanska styrkor för att ligga bakom mordet.

Ämne:

TT

— Jag pratade med min mor, och hon var förkrossad då han var den yngsta i deras familj. Och han var nästan i samma ålder som jag, säger en märkbart tagen Tedros under en pressträff i Genève, rapporterar BBC.

Enligt den 57-årige WHO-chefen ska ytterligare 50 personer i samma by ha dödats.

Striderna i Tigray bröt ut 2020, när landets premiärminister Abiy Ahmed meddelade att federal militär attackerats av tigreanska styrkor, och som svar beordrade en militäroffensiv i den nordliga regionen. Bakom konflikten ligger långtgående, historiska motsättningar mellan regionen Tigray, som tidigare hade ett visst mått av självstyre, och centralregeringen i Addis Abeba.

I november slöts en vapenvila, men styrkorna från Eritrea – som slåss på den etiopiska militärens sida under konflikten – uppges inte ha hörsammat avtalet.

— Jag hoppas att det här avtalet kommer att hålla och att galenskapen upphör, men det är en väldigt svår tidpunkt för mig, säger Tedros till reportrar.

I fjol dödades hans kusin när en kyrka i Tigray sprängdes, tillägger han.

Den etiopiska centralregeringen, som motsatte sig Tedros andra mandatperiod som Världshälsoorganisationens generaldirektör, har beskyllt honom för att försöka uppdriva vapen och diplomatiskt stöd för rebellstyrkorna i Tigray – anklagelser som han nekar till.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons