Nyheter24
Annons

Dog efter Greklandsresa – unga i Norge varnas

Publicerad: 8 aug. 2023, kl. 16:28
Läkaren Ingvild Nordøy informerade om dödsfallet i endemisk hjärnhinneinflammation vid en pressträff på Rikshospitalet i Oslo Foto: Frederik Ringnes/NTB/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämnen:

TT, iOS

Enligt Ingvild Nordøy vid Rikshospitalet rör det sig om en mycket allvarlig form av smittsam hjärnhinneinflammation som är ovanlig i Norge, meningokock typ B. Det är en bakterie som kan ge både hjärnhinneinflammation och blodförgiftning. Senaste gången den typen av hjärnhinneinflammation registrerades i Norge var 2014, men den är vanligare i södra Europa.

Det är troligt att 18-åringen smittades under en resa till den grekiska ön Ios i juli, där många studenter deltog. Bærums kommun, där 18-åringen bodde, erbjuder alla som deltog i resan förebyggande behandling med antibiotika.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons