Miljontals ankor ska vaccineras mot fågelinfluensa i Frankrike. Arkivbild.
Miljontals ankor ska vaccineras mot fågelinfluensa i Frankrike. Arkivbild. - Foto: Na Son Nguyen/AP/TT

Miljoner ankor vaccineras mot fågelinfluensa

Frankrike har inlett arbetet med att vaccinera miljontals ankor mot fågelinfluensan. Detta med förhoppning om att undvika masslakt vilket industrin tvingats till de senaste åren.


Med vaccinet hoppas man kunna stoppa det kraftfulla viruset från att svepa fram över gårdar. Vid upptäckten av ett utbrott är det nämligen inte bara den drabbade gårdens fåglar som måste slaktas, det gäller även intilliggande gårdar. Det innebär långa produktionsavbrott och medför stora förluster för bönderna.

Landets fjäderfäbestånd har drabbats av viruset i flera omgångar de senaste åren, efter en smittovåg mellan 2015 och 2017. Sedan 2020 har utbrott förekommit närmast konstant, med masslakt som följd, men för närvarande är situationen lugn.

Veterinärer räknar med att 60 miljoner ankor ska vara vaccinerade till nästa sommar.

TT
Senaste nytt

Hon tar över EU:s stödbank

Civila dödade i ryska nattanfall

Minst två civila personer dödades i ryska anfall mot Ukraina under natten till fredag, enligt ukrainska uppgifter.

Ikeas besked till kunderna: ”Ni har ätit för lite korv i år”

Ikea hakar på Spotifys "wrapped" genom att göra en alldeles egen årssummering, som de kallar...”korved”.

Fortsatt hög terrorhotnivå i Sverige

Säkerheten i Sverige har försämrats, men inte tillräckligt för att höja terrorhotnivån.

Handelsbråket mellan EU och USA kan blossa upp

Från EU-håll finns nu tankar på att återuppta ärendet i Världshandelsorganisationen (WTO) kring USA och de handelstullar som infördes när Donald Trump var president.

Polisen rapporterar om rattfylleri, Älvdalen

"Bilist misstänkt för brott i samband med trafikolycka på Rv70.", skriver polisen på sin hemsida.