Nyheter24
Annons

Övergrepp avslöjas inom Tysklands lutherska kyrka

Publicerad: 25 jan. 2024, kl. 21:02
Tysklands lutherska kyrka har återkommande massiva mässor som samlar tiotusental troende. Arkivbild. Foto: Jens Meyer/AP/TT
Läs mer från Nyheter24 - vårt nyhetsbrev är kostnadsfrittPrenumerera

Ämne:

TT

Den tyska kyrkorörelsen Evangelischen kirche in Deutschland (EKD) erkände på den presskonferens som hölls när rapporten publicerades att man inte gjort tillräckligt för att skydda de unga offren.

EKD har tidigare ansetts ha klarat av att undvika att unga utsätts för övergrepp, till skillnad från den katolska kyrkans omfattande problem.

Utredaren Martin Wazlawik varnade för att de publicerade uppgifterna "kanske bara är toppen på ett isberg".

Forskarna har gått igenom över 2 000 dokument och säger sig ha pekat ut över 1 200 misstänkta förövare sedan 1946.

EKD:s överhuvud Kirsten Fehrs säger i ett uttalande att studien visar på "ett massivt misslyckande" gentemot offren.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons
Annons
Annons