Fico genomgick en andra operation på fredagen.
— Gårdagens operation, som pågick i två timmar, har bidragit till en positiv prognos för premiärministerns tillstånd, säger landets hälsominister Zuzana Dolinková vid en presskonferens som regeringsföreträdare håller utanför sjukhuset i Banská Bystrica på lördagen.
Den andra operationen syftade till att ta bort död vävnad.
Försvarsminister Robert Kalinák tillägger att premiärministern ännu inte är i skick att flyttas till ett annat sjukhus i huvudstaden Bratislava.
Den misstänkte skytten, som av slovakiska medier har identifierats som en 71-årig pensionär, har gjort ett första framträdande i domstol. Där har han erkänt sig skyldig, rapporterar slovakiska medier med hänvisning till tv-kanalen TA3. Åklagare begär att han ska hållas fortsatt frihetsberövad.
Det var i onsdags eftermiddag som Robert Fico blev skjuten med flera skott när han träffade väljare på gatan efter ett framträdande i den mindre staden Handlová. Den misstänkte gärningsmannen övermannades och greps på platsen medan premiärministern skyndades till sjukhus. Fem skott avlossades och Fico ska ha träffats av fyra.