Nyheter24
Annons

Ambassadörer tvingades se 7 oktober-video

Publicerad: 23 maj 2024, kl. 12:00
Uppdaterad: 23 maj 2024, kl. 17:42
Utrikesminister Israel Katz håller upp ett foto på ett barn som kidnappades till Gaza under Hamas terrorattack i oktober. Bild tagen i januari. Foto: Virginia Mayo/AP/TT

Israel har reagerat med ilska på Norges, Spaniens och Irlands erkännanden av staten Palestina – och kallade under torsdagen upp ländernas ambassadörer i Israel för att tilldela dem en reprimand för deras beslut.

Ämne:

TT

Ländernas erkännande kommer att få "allvarliga konsekvenser" för deras relation till Israel, säger Jacob Blitstein, vid det israeliska utrikesdepartementet, i ett uttalande.

Blitstein – som talade under mötet med länderna – säger även att erkännandet gör det "svårare att främja en överenskommelse om frigivning av gisslan" som fortfarande hålls i Gaza av terrorstämplade Hamas.

Under mötet tvingades ambassadörerna titta på en video som visar när terrorstämplade Hamas kidnappar kvinnor under angreppet mot Israel den 7 oktober.

"De bestämde sig för att dela ut en guldmedalj till mördarna och våldtäktsmännen i Hamas. Vi vill visa dem vilket snedvridet beslut deras regeringar har tagit", sade Israels utrikesminister Israel Katz tidigare under torsdagen.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons