Nyheter24
Annons

Presidentens skandalscooter under klubban

Publicerad: 26 maj 2024, kl. 20:50
Uppdaterad: 26 maj 2024, kl. 21:30
Frankrikes tidigare president François Hollande på sin scooter. Arkivbild. Foto: Jacques Demarthon/AFP/TT

Den kanske mest kända scootern i fransk politisk historia har gått under klubban på en auktion.

Ämne:

TT

Lycklig ny ägare till förre presidenten François Hollandes favoritåk är en ägare till ett motormuseum i västra Frankrike som betalade 20 500 euro, eller nästan 240 000 kronor.

Scootern hamnade i rampljuset 2014 när boulevardpressen uppmärksammade att dåvarande presidenten François Hollande använde den för att ta sig till sin älskarinna, skådespelaren Julie Gayet.

— Det är en bit fransk historia, säger köparen Denis Breheret och lovar att "alla ska kunna njuta av den".

Åtta år efter skandalen gifte sig Hollande och Gayet. Men någon ny scooter har expresidenten inte skaffat sig, sade han i en fransk tv-intervju i våras.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons