Nyheter24
Annons

Förlängd vapenvila i skalvdrabbat Myanmar

Publicerad: 22 apr. 2025, kl. 13:36
Raserade byggnader efter den jordbävning som den 28 mars skakade Myanmar. Bilden togs i staden Naypyitaw den 7 april. Foto: AP/TT

Myanmars militärjunta förlänger den vapenvila man utlyste i slutet av mars, efter en förödande jordbävning.

Vapenvilan i det pågående inbördeskriget kommer nu att pågå april ut, meddelar juntan. Detta med hänvisning till återuppbyggnadsarbetet och begäran från ett antal hjälporganisationer.

Jordskalvet den 28 mars beräknas ha tagit över 3 700 människors liv.

Inbördeskriget mellan regimen och flera motståndsgrupper har pågått sedan 2021, då juntan tog makten i en militärkupp.

På tisdagen meddelade dock minoritetsgruppen MNDAA att den är redo att återlämna staden Lashio i nordost till juntan. Staden intogs av gruppen i augusti i fjol, återlämnandet sker efter kinesisk medling.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons