Nyheter24
Annons

Putin och Witkoff diskuterade direkta fredssamtal

Publicerad: 25 apr. 2025, kl. 04:48
Uppdaterad: 25 apr. 2025, kl. 19:36
Rysslands president Vladimir Putin, i mitten, välkomnar USA:s sändebud Steve Witkoff när han anlände till Moskva. Foto: Kristina Kormilitsyna/Kremlin Pool Photo via AP/TT

Rysslands president Vladimir Putin och USA:s sändebud Steve Witkoff har diskuterat möjligheten till direkta förhandlingar mellan Ukraina och Ryssland. Samtidigt säger den ryske utrikesministern Sergej Lavrov att Moskva vill "finjustera" USA:s förslag om en överenskommelse.

Vladimir Putin och Steve Witkoff träffades för fjärde gången på fredagen i den ryska huvudstaden Moskva.

— Det var ett tre timmar långt samtal som var konstruktivt och mycket användbart, säger Putins utrikespolitiske rådgivare Jurij Usjakov enligt AFP.

— Det var en diskussion om möjligheten att återuppta direkta förhandlingar mellan företrädare för Ryssland och Ukraina.

Samtal mellan Ryssland och Ukraina har hittills huvudsakligen skett på lägre tjänstemannanivå. De har bland annat handlat om fångutväxlingar och om ukrainsk spannmålsexport, en överenskommelse som Ryssland sedermera drog sig ur.

I en intervju med amerikanska CBS säger Sergej Lavrov att Moskva vill "finjustera" USA:s förslag om en överenskommelse gällande anfallskriget mot Ukraina.

— Vi är redo att nå en överenskommelse, men det finns fortfarande vissa specifika element av den här överenskommelsen som måste finjusteras. Vi är upptagna med just den processen, säger Lavrov i intervjun.

Lavrov ville inte gå in på detaljer om vad Ryssland vill "finjustera".

Kommentarer

Annons
Annons
Annons