Nyheter24
Annons

Flyg med 200 passagerare flög i tio minuter – utan pilot

Publicerad: 18 maj 2025, kl. 19:00
Uppdaterad: 19 maj 2025, kl. 12:30
Nya uppgifter har kommit fram som visar varför ett passagerarplan var utan pilot i tio minuter. Foto: Michael Probst/TT

​Ett passagerarflyg från Tyskland till Spanien flög i tio minuter utan aktiv styrning efter att piloten gått på toaletten och andrepiloten plötsligt svimmat. Nu avslöjas vad som hade kunnat sluta i katastrof.

Det var i februari 2024 som ett Lufthansaflyg från Frankfurt till Sevilla hamnade i en farlig situation. Men det är först nu, efter att spanska haverikommissionen publicerat sin rapport, som detaljerna kring vad som faktiskt hände blivit kända.

Dörren gick inte att öppna

Enligt Business Insider inträffade händelsen när planet närmade sig spansk luftrum, cirka 30 minuter från landning. Kaptenen valde då att snabbt gå på toaletten. Men när han försökte återvända till cockpit, vägrade dörren att öppnas, trots att han slog in säkerhetskoden upprepade gånger.

En flygvärdinna försökte få kontakt med andrepiloten via intercom men fick inget svar. Det visade sig senare att den 38-årige andrepiloten hade svimmat.

Annons

Informerar alla flygbolag om händelsen

Efter omkring tio minuter vaknade han till liv och kunde släppa in kaptenen i cockpit igen. Då var han blek, svettig och rörde sig onormalt. Både besättningen och en läkare som var ombord fick snabbt ingripa och hjälpa andrepiloten. Man misstänkte sedan att han hade drabbats av ett neurologiskt anfall.

Kaptenen fattade snabbt beslutet att styra om planet till Madrid, där andrepiloten kunde få akut vård.

Enligt utredningen led andrepiloten av en neurologisk sjukdom som kan orsaka plötsliga anfall. Haverikommissionen rekommenderar nu att EU:s flygsäkerhetsmyndighet informerar alla flygbolag om händelsen och överväger riskerna med att lämna endast en pilot i cockpit.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons