Nyheter24
Annons

Ödesdag för Polens styre nästa vecka

Publicerad: 3 juni 2025, kl. 12:24
Uppdaterad: 3 juni 2025, kl. 12:46
Rafal Trzaskowski (till vänster i bild) förlorade helgens presidentval i Polen och hans partikamrat, premiärminister Donald Tusk (till höger i bild), tar initiativ till ett misstroendevotum för regeringen. Foto: Czarek Sokolowski/AP/TT

Polens parlament kommer att få säga sitt om den sittande regeringen efter helgens presidentval.

Ett misstroendevotum kommer att äga rum nästa vecka, den 11 juni, meddelar premiärminister Donald Tusk.

Helgens presidentval kan i någon mån ses som en förtroendemätning för landets nuvarande styre och Tusk. Premiärministerns partikamrat Rafal Trzaskowski, borgmästare i huvudstaden Warszawa, besegrades med liten marginal av den nationalkonservative Karol Nawrocki. Nawrocki liksom den sittande presidenten Andrzej Duda tillhör det tidigare regeringspartiet Lag och rättvisa (PIS).

Regeringen i Polen verkar åtskilt och parallellt med ett presidentämbete som har rätt att lägga veto mot dess propositioner. Det har president Duda gjort vid flera tillfällen sedan Tusk-regeringen tog över makten i december 2023 och han har på så vis begränsat sina meningsmotståndares handlingsutrymme.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons