Nyheter24
Annons

Nödhjälp till Gaza pausas efter dödsskjutningar

Publicerad: 4 juni 2025, kl. 02:16
Uppdaterad: 4 juni 2025, kl. 11:32
Palestinier bär fram kvarlevorna av en kvinna som dödades när hon var på väg för att hämta förnödenheter i södra Gaza. Bilden togs i Khan Yunis på tisdagsmorgonen. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Ingen nödhjälp kommer att delas ut i Gaza på onsdagen, meddelar det kontroversiella initiativet Gaza Humanitarian Foundation (GHF). Från svenskt håll kräver man att de senaste dagarnas blodiga händelser nära utdelningsplatserna utreds.

GHF säger i ett uttalande natten mot onsdagen att man stänger sina distributionsplatser för ”uppdatering, effektivisering och förbättringsarbete” och inte öppnar igen förrän på torsdag.

De senaste dagarna har totalt åtminstone cirka 60 palestinier dödats i samband med att tusentals människor var på väg till utdelningspunkterna.

Natten till i söndags dödades enligt AP ett 30-tal människor och ytterligare över 170 skadades när de, tillsammans med tusentals andra, var på väg mot en av distributionspunkterna i Rafah.

Pekar ut israeliska soldater

I tisdags dödades minst 27 personer och ett stort antal människor skadades. Även denna gång skedde dödandet när tusentals begett sig av för att hämta nödhjälp.

Annons

Vid båda tillfällena har vittnen som var på plats uppgett för flera medier att människor skjutits ihjäl av israeliska soldater som öppnat eld mot folkmassorna.

Israel nekar till att man ligger bakom blodsutgjutelsen.

Den israeliska militären har bekräftat den tillfälliga stängningen och varnar för resor ”på vägar som leder till distributionscentralerna, som anses vara stridszoner”.

Israel fördömer Guterres

På tisdagen tog Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) rygg på FN:s generalsekreterare António Guterres och kräver en oberoende utredning av blodbadet.

”Det är helt oacceptabelt att människor tvingas riskera sina liv för att få tag på mat och andra förnödenheter. Händelserna måste omedelbart utredas och de ansvariga ställas till svars”, skriver Malmer Stenergard i ett inlägg på X.

Från israeliskt håll verkar intresset för en sådan utredning för närvarande svalt. Oren Marmorstein, talesperson för landets utrikesdepartement, fördömer i ett inlägg på X Guterres krav som ”skamligt” och anklagar FN för att vara mer intresserat av att ”göda Hamas och dess krigsmaskineri” än att säkerställa nödhjälp till civila i Gaza.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons