Nyheter24
Annons

Ny mobiliseringsstyrka bildas i Danmark

Publicerad: 5 juni 2025, kl. 07:44

I Danmark bildas en ny mobiliseringsstyrka som ska bestå av personer som tidigare har gjort värnplikt.

Ämne:

Lund

— En styrka på många tusen tidigare värnpliktiga, som ska vara redo att gå in i försvaret igen i händelse av kris eller krig, säger försvarsminister Troels Lund Poulsen (Venstre) i ett videotal som hålls i samband med att Danmark firar sin nationaldag (grundlovsdag).

I talet lanserar han ytterligare nyheter. Nästa vecka fattar den danska regeringen beslut om inköp av system som ska användas i ett markbaserat luftförsvar.

Förlängningen av värnplikten till elva månader tidigareläggs, meddelar försvarsministern vidare. Det var tidigare sagt att värnplikten ska förlängas i augusti nästa år, men detta ska nu i stället ske redan i februari.

— Orsaken till att det brådskar med luftförsvar, ny värnplikt och uppbyggnad av en ny mobiliseringsstyrka är att vi åter har krig i Europa och att världen som vi känner den ändrar sig snabbt, säger försvarsministern.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons