Nyheter24
Annons

Domare blockerar Trumps visumstopp vid Harvard

Publicerad: 6 juni 2025, kl. 04:50
Uppdaterad: 6 juni 2025, kl. 06:44
Campusområdet vid Harvard. Arkivbild. Foto: Charles Krupa/AP/TT

En amerikansk distriktsdomare i Massachusetts har tillfälligt blockerat Donald Trumps order om att stoppa nya visum till utländska studenter vid prestigeuniversitetet Harvard, rapporterar Bloomberg.

Ämne:

USA

Beslutet kommer efter det att Harvard lämnat in en stämningsansökan mot Trumpadministrationen med anledning av visumstoppet.

Enligt domaren kommer Harvard att drabbas av "omedelbar och irreparabel skada" om presidentens order verkställs. En domstolsförhandling är planerad att hållas den 16 juni.

Trump skrev i sin presidentorder att Harvard "förvandlats till en plats som inte är lämplig för utländska studenter och forskare” och påstod att beslutet fattas med hänsyn till USA:s nationella säkerhet.

Tilltaget har setts som en eskalering i den pågående konflikten mellan Vita huset och landets äldsta och mest resursstarka universitet.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons