”Skadeläget är nu uppenbart”, skriver Mossad på sitt persiska konto på X, och menar att regimen i Iran fokuserar på sig själv snarare än på sin medborgare.
I inlägget skriver Mossad att de kan erbjuda allt från lättare första hjälpen till tillgång till specialistvård, men utan att specificera hur det skulle gå till.
De uppmanar alla som är i behov av vård att höra av sig via Whatsapp, Telegram eller Signal. Inlägget kan uppfattas som en pik om att den iranska regimen inte kunnat förhindra att landet infiltreras – när kriget inleddes kom talrika rapporter om att Mossad hade baser och agenter på plats i Iran.
Israel och Iran kom i tisdags överens om vapenvila, efter nästan två veckor av blodiga attacker från båda håll.