Nyheter24
Annons

Netanyahu förnekar order om att skjuta civila

Publicerad: 28 juni 2025, kl. 09:30
Folksamlingar uppstår ofta när hungrande palestinier söker sig till hjälpstationer för förnödenheter. Bild från närheten av en hjälpstation i Rafah, södra Gaza, i onsdags. Foto: Abdel Kareem Hana/AP/TT

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu och försvarsminister Israel Katz avfärdar en artikel om att Israels militär beordrats att skjuta palestinier som sökt sig till hjälpstationer.

Artikeln i Haaretz påstod, med vittnesmål från soldater, att Israels militär beordrat att skjuta på palestinier som närmar sig hjälputdelning i Gaza. Enligt Netanyahu och Katz innehåller artikeln "illvilliga falskheter utformade för att förtala militären”.

Hälsodepartementet i Hamasstyrda Gaza uppger att fler än 500 palestinier dödats och hundratals skadats när de försökt hämta mat vid de fyra kontroversiella hjälputdelningsplatser som den amerikanskstödda Gaza Humanitarian Foundation (GHF) drivit i en månad. Palestinska vittnen säger att soldater ofta skjuter mot folkmassor. Den israeliska militären bekräftar att man utreder incidenter men förnekar att soldater medvetet skjutit mot civila.

FN:s generalsekreterare António Guterres har uppmanat Israel att återgå till FN:s hjälpsystem och sagt att ”sökandet efter mat får aldrig bli en dödsdom”. Läkare utan gränser kallar GHF-distributionen för ”en massaker som utger sig för att vara humanitär hjälp”.

Sedan Israel bröt vapenvilan i mars har fler än 6 000 människor dödats i Gaza. Totalt har över 56 000 palestinier dödats i Gaza sedan oktober 2023, enligt Gazas hälsodepartement som uppger att över hälften av de döda är kvinnor och barn. Israel säger att man endast riktar in sig på Hamas-stridande.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons