Uppgifterna om ett möte i Norges huvudstad kommer från det amerikanska mediebolaget Axios med hänvisning till källor med insyn i processen.
Enligt källorna ska USA representeras av sändebudet Steve Witkoff och Iran av utrikesminister Abbas Araghchi.
Samtalen skulle därmed återupptas efter kriget mellan Israel och Iran. Planerade samtal i Qatar ställdes in efter krigsutbrottet och USA:s flygräder mot iranska kärnenergianläggningar.
Irans utrikesminister Abbas Araghchi markerade samtidigt på torsdagen att landet står fastvid det så kallade icke-spridningsavtalet NPT om länders tillgång till kärnvapen.
Utspelet på plattformen X sker efter kritik om att Teheran tillfälligt ställer in samarbete med FN:s atomenergiorgan IAEA. IAEA har krävt att så snart som möjligt få tillgång till Irans kärnanläggningar för att inspektera dessa.
”Iran står fortsatt fast vid NPT och överenskommelser om hur det ska skyddas”, skriver Araghchi.
Vare sig Iran eller USA har officiellt bekräftat ett nytt möte i Oslo, enligt Axios. Något datum har inte bestämts, enligt de källor som mediebolaget hänvisar till.