Nyheter24
Annons

USA:s senat säger ja till minskat bistånd

Publicerad: 17 juli 2025, kl. 10:46
Senatens majoritetsledare, republikanen John Thune, i Kapitolium på onsdagen. Foto: Mark Schiefelbein/AP/TT

Senaten i USA har godkänt omfattande federala nedskärningar i bland annat bistånd till utlandet.

Ämne:

USA

Senatens omröstning om president Donald Trumps nedskärningar avgjordes med 51 röster mot 48 efter tolv timmar av omröstningar om ändringsförslag. Ingen av de ändringar som föreslagits av Demokraterna antogs.

Den största delen av pengarna tas från utvecklingsbiståndet, men påverkar också stödet till public service-tv och -radio.

Enligt senatens majoritetsledare, republikanen John Thune, är beslutet ett ”litet men viktigt steg för finanspolitisk sundhet som vi alla borde kunna vara överens om är på tiden”.

Frågan om nedskärningarna på runt 9 miljarder dollar, närmare 88 miljarder kronor, ska i nästa steg tas upp i representanthuset som slutligen kan godkänna åtgärden senast på fredag.

Representanthuset grav grönt ljus till planen i juni, men sedan dess har vissa formuleringar ändrats.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons