Nyheter24
Annons

Al Jazeera-journalister dödade i Gaza

Publicerad: 10 aug. 2025, kl. 23:44
Shifa-sjukhuset i Gaza stads huvudbyggnad, som till stor del är förstört. Bild från juli i år. Foto: Jehad Alshrafi/AP/TT

Två reportrar och två kameramän som arbetar för Al Jazeera har dödats i en israelisk attack i Gaza. Det uppger det Qatarbaserade mediebolaget på sin sajt. Israel säger att en av de dödade var terrorist.

Mediebolaget skriver att journalisterna Anas al-Sharif och Mohammed Qreiqeh samt kameramännen Ibrahim Zaher och Mohammed Noufal dog när ett tält utanför Shifa-sjukhuset i Gaza stad träffades.

Med hänvisning till vittnesuppgifter från Shifa-sjukhusets chef skriver Al Jazeera att det tycks ha varit en riktad attack mot tältet, som var avsett för journalister.

Den israeliska militären IDF bekräftar att de har dödat Anas al-Sharif, som de kallar ”en terrorist som verkar under täckmantel som journalist” och varit ledare för en terrorcell. Al Jazeera å sin sida skriver att ”det finns inga bevis för att al-Sharif deltog i några fientligheter (mot Israel)”.

IDF har sedan kriget i Gaza inleddes dödat över 200 journalister, enligt Al Jazeera. Mediebolaget har tidigare anklagat Israel för att systematiskt rikta in sig på och döda mediebolagets journalister – vilket IDF nekar till.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons