Nyheter24
Annons

Belarus och Iran stärker banden

Publicerad: 21 aug. 2025, kl. 10:28
Irans president Masoud Pezeshkian och Belarus president Aleksandr Lukasjenko under deras möte i belarusiska Minsk under onsdagen. Foto: Belarusian Presidential Press Service via AP/TT

Belarus och Iran har under onsdagen skrivit under nya avtal för att stärka banden mellan länderna.

Ämne:

Belarus

Bägge länderna är allierade med Ryssland och har satts under hårda sanktioner som begränsar antalet möjliga handelspartner. Irans president Masoud Pezeshkian säger att landet ska hjälpa Belarus att ”neutralisera” åtgärderna, med hänvisning till Irans mångåriga erfarenhet av att kringgå västvärldens ekonomiska restriktioner.

Pezeshkian och Belarus president Aleksandr Lukasjenko har nu skrivit under 13 dokument för de bilaterala förbindelserna, däribland om försvaret. Detaljer om försvarssamarbetet har inte framkommit.

Länderna ska även samarbeta om industri, turism, vetenskap, teknik och utbildning. De har också kommit överens om att arbeta för ett strategiskt partnerskapsavtal.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons