Nyheter24
Annons

Uppgift: Israelisk räd nära Syriens huvudstad

Publicerad: 28 aug. 2025, kl. 11:12
Uppdaterad: 28 aug. 2025, kl. 12:12
Arkivbild på Syriens försvarsdepartement i Damaskus, som träffades i en israelisk flygattack i juli. Foto: Ghaith Alsayed/AP/TT

Israel har utfört en räd långt in i Syrien, uppger syriska statliga medier. Uppgifterna kommer kort efter flera israeliska bombningar.

Ämnen:

Hot, USA

En israelisk kommandohelikopter ska ha flugit in soldater och utfört någon typ av insats sydväst om Syriens huvudstad Damaskus.

Enligt syriska militärkällor landade israelerna nära en militärbas som tidigare drevs av Iran, men senare ödelades av Israel. Brittiskbaserade Syriska människorättsobservatoriet (SOHR) uppger att basen hyser vapen tillhörande den Iranstödda libanesiska milisgruppen Hizbollah.

Räden ska ha pågått i två timmar, skriver The Times of Israel.

Israel har inte bekräftat det hela, men försvarsminister Israel Katz uppger kryptiskt på X att landets styrkor verkar ”på alla stridsfronter natt och dag för Israels säkerhet”.

Om räden bekräftas är det den djupaste israeliska insatsen på syrisk mark sedan Assadregimen störtades i december och ett islamistiskt styre kom till makten.

Uppgifterna om räden kommer sedan Israel bombat mål i Syrien vid minst två tillfällen under veckan. I tisdags uppges flera syriska soldater ha dödats i ett israeliskt anfall utanför Damaskus.

Syrien har fördömt attackerna, liksom Israels närvaro på de ockuperade Golanhöjderna som de kallar ”ett brott mot internationell rätt och ett direkt hot mot fred och säkerhet i regionen”.

En stor del av Golanhöjderna ockuperades av Israel i samband med sexdagarskriget 1967. Endast USA har erkänt Israels suveränitet i området, ett beslut som fattades under president Donald Trumps första mandatperiod i Vita huset.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons