Nyheter24
Annons

FN: Nordkorea utför experiment på funktionsnedsatta

Publicerad: 3 sep. 2025, kl. 18:30
Bostadshus längs med Changjong-floden i Nordkoreas huvudstad Pyongyang. Arkivbild. Foto: Wong Maye-E/AP/TT

Det finns trovärdiga uppgifter om att Nordkorea bedriver medicinska experiment på personer med funktionsnedsättning, enligt FN.

Ämne:

Nordkorea

Ingreppen ska röra sig om påtvingade aborter och steriliseringar av personer med olika intellektuella funktionsnedsättningar samt att barn som föds med handikapp dödas med myndigheternas vetskap och samtycke, rapporterar FN:s kommitté för rättigheter för personer med funktionsnedsättning.

Det ska också förekomma rapporter om kliniska experiment på funktionsvarierade personer mot deras vilja.

Kommitténs rapport bygger på vittnesuppgifter från nordkoreanska flyktingar, sekretessbelagda rapporter samt från FN:s särskilda sändebud som besökt landet.

"Kommittén är oroad över att personer med funktionsnedsättning i förvar utsätts för förnedrande behandling, inklusive isoleringscell för upplevd olydnad eller för improduktivitet", står det i rapporten.

Man uppmanar landets politiska ledning i huvudstaden Pyongyang att vidta åtgärder för att förhindra tortyr eller grym, omänsklig eller förnedrande behandling.

Nordkorea tillbakavisar alla anklagelser.

Kommentarer

Annons
Annons
Annons